Są rzeczy,
które mają
swoje historie

Od projektu po gotową parę wszystkie czynności wykonujemy ręcznie
zgodnie z formułą przekazywaną z pokolenia na pokolenie rzemieślników

ZOBACZ JAK SZYJEMY BUTY

BUTY SZYTE –
CO TO ZNACZY?

W butach szytych podeszwa montowana jest za pomocą szycia, a nie klejenia. W naszej pracowni szycie wykonujemy ręcznie przy użyciu szydła i skręcanej przez szewca dratwy.

Jaką przewagę mają buty szyte nad klejonymi?
Szwy pracują tworząc elastyczną i niezwykle wytrzymałą konstrukcję. Ponadto szycie gwarantuje dłuższą żywotność butów przez możliwość wielokrotnej naprawy podeszwy i obcasa oraz całkowitej ich wymiany.

Czy buty szyte są wygodne?
W pierwszym odczuciu buty szyte mogą wydawać się sztywniejsze niż klejone. Jednak skóry naturalne, z których wykonujemy całą konstrukcję spodu butów pod wpływem chodzenia i wilgoci miękną dopasowując się do nogi. Skórzany but oddycha, noga się mniej poci i mniej męczy.

Czy buty szyte wizualnie różnią się od klejonych?
Nie ma zasady. Niektóre techniki szycia pozostawiają widoczny ścieg dratwy w kancie podeszwy (np. pasowe, perełka), w innych szycie jest niewidoczne (kryto-pasowe, gładki sztuper). W technice szycia w durch można uzyskać podeszwę równie cienką i wizualnie subtelną jak w butach klejonych.

Czy buty szyte powstają tylko w technice ręcznej?
Nie, zostały opracowane techniki maszynowego szycia, np. metoda ramowa Goodyear Welted oparta na rzemieślniczej metodzie szycia pasowego. Jednak przy maszynowej produkcji nie ma możliwości dopasowania kształtu buta do specyfiki stopy zamawiającego.

Co to są buty bespoke?
Usługa szycia w formule bespoke, którą oferujemy, to najbardziej indywidualne dopasowanie wyrobu do potrzeb klienta, możliwe jedynie przy jednostkowym ręcznym wykonawstwie. Bespoke obejmuje szycie na miarę na podstawie kopyta opracowanego indywidualnie do stopy, projekt fasonu, dobór skór oraz detali wykończenia, w tym kształtu noska i techniki szycia podeszwy.

Dlaczego buty szyte są droższe od klejonych?
Ręcznie szyte buty przez swój ponadczasowy i klasyczny wygląd od dekad uznawane są za wyznacznik elegancji. Proces szycia składa się z około 200 operacji, wymaga lat praktyki i jest czasochłonny. Techniki szycia, które stosujemy, przekazywane są przez kolejne pokolenia warszawskich rzemieślników.

Zobacz przewodnik po fasonach i rodzajach szycia podeszwy