Przewodnik

wybrane fasony klasycznego obuwia męskiego i rodzaje szycia podeszwy

FASONY

Oxfordy / Wiedenki

Kwintesencja męskiej elegancji. Zamknięte wiązanie (przód cholewki nałożony na kwatery) nie daje możliwości regulacji, aby były wygodne muszą być dobrze dopasowane do stopy. Występują w wielu wariantach, mogą być zdobione lub gładkie. Uszyte z czarnej skóry są najbardziej eleganckim fasonem noszonym do wieczorowego garnituru. Lakierowane są zarezerwowane tylko do smokingu i fraka.

wiedenki oxford

z nałożonymi nosami cap-toe

wiązanie w podkówkę adelaide

balmoral/galosh

lotnik whole-cut oxford

Derby / Angielki

Mniej formalny fason. Wygodne otwarte wiązanie (kwatery nałożone na przód cholewki) umożliwia swobodną regulację. Występuje w wielu wariantach różniących się ilością dziurek w kwaterze, kształtem kwater, zdobieniami. Bardziej eleganckie mają 5 dziurek i w pełni zakrywają podbicie, wiązane na 2 dziurki są nieformalne i pasują do jeansów.

angielki na 5 dziurek

angielki na 3 dziurki

blucher

angielki na 2 dziurki

angielki z podkówką norwegian

Brogsy / Golfy

Charakterystyczne półbuty zdobione oczkami i ząbkami. Występują w wersjach z wiązaniem wiedeńskim lub angielskim. Ponadto różnią się kształtem szwów na bokach i nosach. Im mniej zdobne, tym bardziej eleganckie. Choć przeznaczone na mało formalne okazje, współcześnie dopuszczane bywają również do garnituru dziennego. Świetnie prezentują się w kolorach innych niż czarny oraz w nubuku i zamszu.

gładki austernity

pełny golf full-brogue

pół-golf semi-brogue

ćwierć-golf quarter-brogue

longwing

dwukolorowy spectator

saddle

Monki

Półbuty zapinane na klamry. Fason który w Polsce zyskuje na popularności, jest stylową alternatywą dla sznurowanych Angielek i Golfów. Wersja z jedną klamrą i zamkniętą przyszwą (oxford) uznawana jest za bardziej formalną. Monki świetnie prezentują się w kolorach innych niż czarny oraz w nubuku i zamszu. Występują również w wersjach z brogowaniami.

monk na 2 klamry

monk na 1 klamrę (derby)

monk na 1 klamrę (oxford)

monk bez klamry abbey

Mokasyny i Loafersy

Wsuwany fason nieformalny. Loafersy w wersji z frędzlami dopuszczane są do garnituru letniego, pensówki do mniej formalnego zestawu. Mokasyny powstają w inny sposób niż Loafersy i pozostałe fasony półbutów męskich: podeszwę i boki cholewki stanowi jeden kawałek skóry; do niego przyszywana jest podkówka charakterystycznym marszczonym szwem w kształcie litery U. Tak szyte mokasyny są bardziej miękkie.

mokasyn

pensówki penny loafer

loafersy weneckie

loafersy z frędzlem tassel loafer

loafer z wędzidłem

loafersy gładkie evening slipper

Trzewiki

Sznurowane buty z cholewą ponad kostkę. Trzewiki z wiązaniem wiedeńskim schowane pod nogawką garnituru jesienią i zimą mogą udawać eleganckie półbuty. W wersji z wiązaniem angielskim i brogowaniami są nieformane i świetnie wyglądają uszyte z niezwykle wytrzymałego końskiego cordovanu.

trzewiki (derby)

trzewiki (oxford)

trzewiki balmoral/galosh

trzewiki brogue (derby)

trzewiki chukka

Sztyblety

Wsuwane buty z cholewą ponad kostkę na zimne pory roku. Sznurowanie zastąpione jest przez wszyte obustronnie gumy. Guma może być ukryta listwami skóry. Oryginalnie używane w Australii jako buty jeździeckie, w Europie kojarzone z Beatlesami. W wersji z medalionem lub brogowaniami są nieformalne.

sztyblety chelsea boots

jodhpur boots

Oficerki

Klasyczny fason wsuwanych butów z wysoką cholewą wzorowany na butach wojskowych. Mogą być wykonane jako buty jeździeckie lub w wersji miejskiej jako zimowe buty codzienne.

oficerki

DETALE NOSKÓW

Gładkie

Nałożone Cap-toe

Nałożone z brogowaniem Perf

Serduszko Wing Tie

Medalion

Podkówka

NAJCZĘŚCIEJ UŻYWANE RODZAJE MONTAŻU PODESZWY

SZYCIE PASOWE

Większość technik szycia podeszwy, których używamy w pracowni opiera się na konstrukcji pasowej, w której spód buta składa się z trzech elementów wyrabianych ze skóry: podpodeszwy, pasa i podeszwy. Warstwy skóry łączone są za pomocą dwóch szyć. Pierwsze łączy cholewkę oraz podpodeszwę z pasem (na zdjęciu) i w gotowym bucie jest niewidoczne. Drugie szycie tzw. dublowanie, łączy pas z podeszwą i w zależności od techniki może być widoczne w kancie podeszwy, czyli na styku z cholewką. Od spodu podeszwy dratwa chowana jest w zamykanym kanale. Konstrukcja pasowa daje możliwość wymiany podeszwy, ponieważ po jej zdjęciu wszyty pas utrzymuje cholewkę połączoną z podpodeszwą.

Pasowe kryte

Konstrukcja pasowa. Oba szycia niewidoczne. Dratwa z drugiego szycia chowana jest głęboko w kancie podeszwy na styku z cholewką.

PODESZWA od 5 MM

Pasowe gładki sztuper

Konstrukcja pasowa. Oba szycia niewidoczne. Dratwa z drugiego szycia chowana w zamykanym rozcięciu pasa.

PODESZWA od 6 MM

Pasowe ze sztuprem

Konstrukcja pasowa. Dratwa z drugiego szycia widoczna w kancie podeszwy. Sztuper, czyli wygniatany wzór, wyznacza ścieg szycia dratwy.

PODESZWA od 6 MM

Pasowe perełka

Konstrukcja pasowa. Drugie szycie jest mocno widoczne, bo wykonane ozdobną grubą dratwą o szerokim ściegu, przypominającym perły.

PODESZWA od 6 MM

Pasowe pół-klejone

Lżejsza konstrukcja pasowa. Zastąpienie drugiego szycia klejeniem umożliwia pozostawienie cieńszej podeszwy.

PODESZWA od 4 MM

INNE TECHNIKI MONTAŻU PODESZWY

Szyte w durch

Technika szycia bez pasa, dająca możliwość uzyskania lekkiego i miękkiego buta jak w klejonkach. Cholewka przyszywana do skórzanej podpodeszwy i podeszwy jednym szwem. Szycie jest widoczne we wnętrzu buta.

PODESZWA od 3 MM

Klejone

Konstrukcja bez pasa. Cholewka klejona do skórzanej podpodeszwy i podeszwy. Technika daje możliwość uzyskania miękkiej i cienkiej podeszwy.

PODESZWA od 3 MM